2013. május 14., kedd

Baba - hétfő: Gyógyszerezés babáknál

Sajnos elkerülhetetlen, hogy a gyerkőc életében legalább egyszer gyógyszert kell beadni. Lehet az ok megfázás, gyulladás, fogzás, stb. Ebben a posztban körbejárom a mostanság leghasználatosabb gyógyszereket, valamint szó esik a homeopátiáról, és a beadásól is.

Panadol baby:



Finom eper íz, cuki rózsaszín szín. Szájon át adandó, ami a legtöbb gyermeknél elég kitartó ellenállásba ütközik. Paracetamol tartalmú. Az utóbbi időben nagyon sokat szapulják, mert májkárosodást okoz, azonban ez csak akkor lesz, ha nem megfelelően adagoljuk, és állandóan adjuk a babáknak. Maximum napi négy adag adható, 3 - 4 naptál tovább ne adjuk!






Nurofen baby:


 Szintén gyümölcsös ízben kapható, ami megkönnyíti a beadást. Ibuprofen tartalmú. Szájon át adandó. Kombinálható a Pandalol-lal, de legalább 4 órának el kell telnie a két bevétel között. Ha a paracetamol tartalmú gyógyszer nem elég, akkor használjuk az ibuprofen tartalmút.








Germicid kúp:


Végbélben beadandó gyógyszer, fájdalomcsillapító, gyulladásgátló és erős lázcsillapító hatású gyógyszer. Influenza és hűléses megbetegedések tüneti kezelésére (lázcsillapítás, fejfájás, izomfájdalom) javasolt.. A könnyű felhelyezés érdekében krémezzük be. Ha a baba kicsi, illetve még nem 7 kilogramm, felezzük el, hosszában, nem széltében. Forró, éles késsel könnyen elvágható. Hatóanyaga: 0,10 g aminofenazon kúponként. Sok mellékhatása van. A képen láthatót betiltották. 

Cataflam csepp:

Cataflam csepp 1 eves kor felett használható. Diclofenak hatóanyagú, ibuprofennel együtt pedig tilos alkalmazni. Nagyon oda kell figyelni az adagolásra, mivel hemoglobinhoz kötődve fejti ki a hatását. Negatívum, hogy a túladagolása miatt rengeteg gyerek került kórházba.

 

 

 



Algoflex Baby 20mg/ml belsőleges szuszpenzió 100ml

 

Algoflex Baby belsőleges szuszpenzió láz és fájdalom csillapítására gyermekeknek és csecsemőknek 3 hónapos kortól, málna ízben. Ibuprofen tartalmú. alkalmas enyhe és mérsékelt fájdalom (torokfájás, fogfájás vagy fogzási fájdalom, fejfájás illetve más típusú fájdalmak, például ficam, rándulások, fülgyulladás stb. kapcsán jelentkező fájdalom) csillapítására.  Nem adható be, ha az 5 kg-ot nem éri el a pici.






Mexalen 125mg végbélkúp 6x


Mexalen 125mg végbélkúp fájdalom-, lázcsillapításra csecsemőknek 3 hónapos kortól. Hatóanyaga: 125mg paracetamol kúpként .
Egyéb alkotórészek: vízmentes kolloid szilicium-dioxid, makrogol-sztearát, szilárd zsír (Whitepsol h15, Whitespol W35). 





Pár szó a homeopátiás gyógyításról:


Aki a természetesebb gyógymódokat kedveli, a homeopátiát válassza!




  • A homeopátia népszerűsége sok mindennek köszönhető - gyógyszerei a megfelelő szedési szabályokat betartva mellékhatás mentesen gyógyítanak, a szervezet öngyógyító mechanizmusának serkentésével. A gyógyszerek kiszerelési módjának is nagy szerepe van - a gyerekek nagyon szeretik az édes golyócskákat!A homeopátiás szerek hatóanyaga ugyanis édes laktóz, esetleg szacharóz golyócskák felületére van ágyazva. (A tabletták többféle hatóanyagot is tartalmaznak, ezért más a kiszerelési formájuk, de az alapanyag itt is zömében laktóz.) Ennek különösen a gyermekek örülnek, mert az édes golyócskákat elszopogatni mégiscsak kellemesebb, mint valami keserű szirupot lenyelni!
  • Csecsemőknek, kisdedeknek egyéves, de inkább kétéves korig a félrenyelés veszélye miatt, illetve mert természetesen nem tudják elszopogatni a golyócskákat, más taktikát kell alkalmazni.Ilyenkor vízben oldva adjuk be. Bár nehezen oldódnak a golyócskák, de két műanyag kanál között elporítva és utána vízbe téve, majd a baba szájába cseppentve az összetört golyócskákat már szépen be lehet adni a gyógyszert.
  • Egy kiskanálban, kevés vizet ráöntve (forralt és lehűtött víz, esetleg baba víz nagyon jó, de ilyen kis mennyiségnél kevés csapvíz is megfelelő lehet), esetleg cumisüvegbe téve 10 ml vízben feloldva kell a golyócskákat a babának a szájába csöppenteni, üvegből megitatni a gyógyszert.
  • Érdemes etetés előtt egy negyedórával, vagy ha nem bukós a kisbaba, evés után negyed- félórával beadni az orvosságot.
  • Nagyobb gyermekek már bátran, mint a felnőttek, elszopogathatják a golyócskákat. Rájuk már ugyanazok a szedési szabályok érvényesek, mint a „nagyokra”.
  • A gyógyszerek előnye egyben hátrányuk is lehet, mert a gyermekek sokszor olyankor is kérik a kis gyöngyöket, cukorkának gondolva a finom golyócskákat, amikor nem betegek.Ez természetesen tilos, hiszen gyógyszerekről lévén szó, és ezt szigorúan tudatosítani is kell a gyermekekben.
  • A homeopátiás gyógyszereket pedig ugyanúgy gyermekektől elzárva kell tartani, mint a hagyományos megszokott gyógyszereket.
  • Ha mégis baleset történik, azaz a kicsi megkaparintja a gyógyszert és a kelleténél többet elfogyaszt, mindenképp fel kell venni homeopata orvossal a kapcsolatot, aki elmondja, mi ilyenkor a teendő. Gyomormosás, infúzió és egyéb gyógyszermérgezések során megszokott eljárások itt nem jönnek szóba, de az orvost mindenképp fel kell keresni!

Amennyiben ezt a módot választod, ajánlom figyelmedbe az alábbi könyvet, melyből megtudhatod, hogy melyik mire alkalmazható, illetve, hogy adható - e babáknak!



Gyógyszerek beadása: 

 


Babáknak:

Soha nem szabad a cumisüvegbe vagy más táplálékba tenni, hiszen nem lehet tudni, hogy a baba az előkészített ételt elfogyasztja-e vagy sem.



A legtöbb gyógyszert a legkisebbeknek édes folyadékban célszerű adni, ami egyszerűsíti a bevételt, szívesebben elfogadják. Kis kanállal vagy cseppentővel célszerű beadni az orvosságot. Ez utóbbi alkalmasabb, ha a csecsemő még nem tud kanálból enni.



Néha a csecsemők vagy a kisgyermekek megpróbálják elkerülni a kúrát, és elfordulnak. Ilyenkor célszerű egy másik felnőtt vagy esetleg a testvér segítségét kérni, aki közben megnyugtatja a gyermeket.



A gyermeket legcélravezetőbb az etetőszékbe ültetni a gyógyszer beadásának idejére, mivel a baba sohasem fekhet laposan a folyamat során, és a kézben tartás alaposan megnehezítheti a procedúrát.



A gyógyszer kanállal való beadásánál gyakran előfordul, hogy a gyermek nem hajlandó együttműködni. Ilyenkor meg kell próbálni gyengéden lefelé nyomni az állát, hogy kitátsa a száját, és így be tudjuk adni az orvosságot.



A csepegtetőnél a szükséges mennyiség felszívása után a csecsemő szájszegletébe kell tartani az eszközt, majd megnyomni a gumis végét, és lassan csepegtetni a szert. Így fokozatosan, kis mennyiségben lehet a gyermek szájába adagolni a gyógyszert. Ha a baba folyamatosan kiköpi még így is a folyadékot, meg kell próbálni, hogy egy másik személy tartsa a baba száját, a gyógyszert a szájának hátsó részébe kell betölteni, majd gyengéden, de határozottan becsukni a gyermek száját.



Ha nagyon húzódozik a gyermek az orvosság bevételétől, segíthet, ha lehűtjük a szirupot, és a bevétele előtt adunk a gyermeknek egy kis jégkrémet vagy egy jégrudacskát, hogy szopogassa el a gyógyszerszedés előtt. A gyógyszer bevétele után pedig megitathatjuk vele kedvenc hideg italát, hogy elvigye az orvosság kellemetlen ízét. Az alacsony hőmérséklet ugyanis elzsibbasztja az ízlelőbimbókat, így a rossz íz rövidebb ideig és kevésbé intenzíven fog érződni.


Cseppek fülbe, szembe, orrba


A cseppek adagolásához, ellentétben a tablettákkal és folyékony gyógyszerekkel, fontos a fekvő testhelyzet, hiszen így juthat el a betegség forrásához a szer.



A fülcseppek adagolásához a gyermeket az oldalára kell fektetni úgy, hogy a kezelendő füle legyen felül. A gyógyszert a hallójáratba kell csepegtetni. Nem szabad engedni, hogy azonnal felüljön a beteg, amíg a cseppek a fülébe jutnak, egy-két percig, fekvő helyzetben kell tartani a gyermeket.



Az orrcseppek beadásánál is az a megfelelő helyzet, ha a fej oldalra néz. A gyógyszert a felül lévő orrlyukba kell cseppenteni, majd a másik oldalra fordítani a gyermek fejét, és megismételni a csepegtetést. Azért jobb ez a testhelyzet, mint a háton fekvés mind az orrcseppekhez, mind a porlasztott gyógyszerek beadásához, mert ez utóbbi pozícióban a folyadék azonnal a torokba folyik, és erős, keserű íz érezhető.



A szemcseppeknél is enyhén oldalt kell tartani a gyermek fejét úgy, hogy a szeme, amelybe cseppenteni akarunk, valamivel lejjebb legyen, és a cseppek ne folyhassanak a másik szembe. Óvatosan le kell húzni az alsó szemhéjat és a gyógyszert a szem és a szemhéj közé kell cseppenteni.



Mind a fül-, az orr- és a szemcseppentés során ügyelni kell arra, hogy a cseppentő ne érintse bőrfelületet, mert baktériumokat vihet át innen az üvegbe. Ha a cseppentővel mégis megérintettük a bőrt, akkor alaposan le kell mosni, mielőtt újból visszadugnánk az üvegbe.


Jó tanácsok a gyógyszerek beadásához

Figyeljünk arra, hogy a gyermek 45 fokos szögben üljön vagy álljon, amikor a gyógyszert beveszi. Ezáltal csökkenthető a félrenyelés kockázatát.
A kanalas orvosságot oldalról, a nyelv közepe tájára öntve adjuk be. Ha egyenesen a szájpadlás közepére kerül, öklendezést válthat ki. A tablettát a nyelv hátsó részére helyezzük, itt kevésbé érződik a keserű íz.
Ha lehet, vegyük el valamivel a gyógyszer rossz ízét. Kedvelt módszer az almapüré, joghurt, puding vagy lekvár hozzáadása. A legmakacsabb ellenállás esetén próbálkozhatunk hígabb állagú édességekkel, fagylalttal vagy csokoládésziruppal.
Sose mondjuk az orvosságra, hogy édesség, veszélyes lehet a két dolog összekeverése. Mindig mondjuk meg az igazat.
Ne alkudozzunk, és ne akarjuk megvesztegetni a gyereket. Csak rontunk a helyzeten, ráadásul azt sugalljuk vele, hogy a gyógyszer bevétele megegyezés kérdése, holott nem az. Kínálhatunk a gyermeknek választási lehetőséget: megkérdezhetjük, melyik pohárból szeretne inni, vagy hogy melyik szobában szeretné bevenni a gyógyszert, de határozottan éreztessük, hogy a gyógyszer bevételéről nem ő dönt.


Ne büntessük a gyermeket azért, mert nem akarja bevenni az orvosságot. A legtöbb gyógyszernek rossz az íze, és az ember ösztönösen kerüli a keserű ízt, mely a természetben általában a mérgek jellemzője. Csak legyünk határozottak, és ne engedjünk.


Forrás:


http://csaladilap.hu/ujsagcikk/67/ha_keseru_a_pirula.html


http://www.doktorneni.hu/index.php?doki=5





Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése