2013. április 15., hétfő

Baba hétfő - A fogzás


Sajna a pénteki Baba péntek most áttevődött hétfőre, egyrészt azért, mert későn értem a gép elé, másrészt meg egész hétvégén kint voltunk Levivel a napsütésben. Mivel kertes házban lakunk sok a kinti meló, kapálni kellett, kihordani a virágokat, kaktuszokat.  Elég fárasztó egy gyerek mellett. Még jó, hogy nincs több. :))) Naszóval, mint ígértem, a fogas kérdések következnek.

Volt egy fogkefe és egy fogkrém,
Mind a kettő igazi fogrém.
Miért fogrémek ők ketten?
Ezt mesélem el most nektek.

Aki nem szeret fogat mosni,
Annak a foga büdös zokni.
S annak a fogkrém
igazi fogrém.

Annak a fogkefe
Igazi fogrece.
Ezért fogrémek ők ketten,
Mert valaki tőlük igazán retten.

Aranyos kis vers, noha még ennek kántálásától még messzi vagyok. :) De még ha két kis egérfoga is van Levinek, azokat is kell ápolni, mutató jelleggel. 

A fogzás folyamata a következő:


 

 Honnan tudhatod, hogy a kis tökmag fogzik? A panaszok:

  • nyűgösség
  • nyálzás
  • étvágytalanság
  • hígabb széklet
  • kipirosodott fenék
  • kiütések az arcon, a száj környékén
  • állandó harapdálás, mindennek a szájba vétele és megrágása, a legkülönfélébb dolgok ínyhez dörzsölése
 A láz sietteti a fog kinövését, de ha magas, akkor rögtön fordulj orvoshoz vele! (A fogzás nem okoz lázat, lsd. lentebb!)

"A fog két részből áll, a koronából és a gyökérből. Az első évben kálciumra és egyéb ásványi sókra van szükség a fogzománc megerősödéséhez. A kisbabának ugyan szüksége van szénhidrátra, ám a túl sok egyszerű cukrot tartalmazó ételek felgyorsítják a savképződést, és ez által közvetetten pusztítják a fogakat. A lassan fogyasztott cukrozott italok - néha a cukros folyadékot tartalmazó cumisüveg ki sem kerül a baba szájából - magasan tartják a szájban a cukorszintet, ami azt jelenti, hogy a kálciumnak és foszfátnak kevesebb ideje van a beépülésre. Két étkezés közötti időben káros a cukor adása."
Forrás: babaszoba.hu

Foghigiénia 

 

Hiába bújt ki még csak két fog, akkor is fontos a foghigiénia betartása! A boltok már árusítanak ujjra húzható lágy sörtéjű fogkefét, de elég az is, ha a textilpelus sarkát bevizezed, s azzal dörzsölöd be vele. Az is jó, ha megszórod xilittel a vizet textilpelenkát, s utána dörzsized meg vele a fogacskákat. Ilyenkor még felesleges drága gyerek fogkrémekre beruházni, csak marketing az egész. Ha már a baba alkalmas lesz arra, hogy fogkefét használjon, akkor érdemes már venni fogkrémet. Én igazából már egy ideje nem használok bolti fogkrémet -  egyrészt mert tele van SLS-sel, és nevetségesen drágán árulják, annak ellenére, hogy rohadtul semmi hatásuk nincs. Így hát saját magam készítem el. Noha nem habzik, ez legyen a legkevesebb; viszont a benne lévő só megöli a baktériumokat, kiválóan leviszi a lepedéket és fehérít. Természetes illóolajat használok bele, borsosmenta illót, ami nem csak frissít, hanem a szájüregi problémákat is orvosolja. Persze xilitet kell beletennem, mert magában elég sós és keserű. A xilit meggátolja a fogszuvasodást, baktériumölő, és fincsi is. :)  Természetes Levinek is fogok készíteni fogkrémet.

Mivel segítheted a fogzást?


1. Elsősorban azzal, hogy veszel neki rágókákat. A legjobbak azokat, amikben hűtőfolyadék van. Miután kivetted a hűtőből, a baba ínyét kellemesen hűsíteni és megnyugtatni fogja.

 

 2. Foggélek

Többféle fogzást segítő gélt lehet kapni, amikkel ha bedörzsölöd a pici ínyét, enyhítheted a fogzás okozta fájdalmat. BioXtra Baby, Dologel, Dentinox, Gingisol, Gengigel - csak pár példa.


Tévhitek:

1. tévhit

A fogzás addig tart, ameddig az egész fog ki nem bújik
A fogzás nagyjából 5 hónapos kortól (van, akinél előbb, van akinél korábban kezdődik) folyamatosan tart. A fogzás kellemetlen tünetei általában a fog áttöréséig tartanak. Amikor már áttört a fog hegye, utána már csak növöget a fog, ez már nem fájdalmas.



2. tévhit


A fog áttörése csak 1-2 nap, ő meg már hetek óta nyűgös

A fogzás és a fog áttörése két különböző dolog. 1-1 fogacska áttörése 4-7 napig tarthat, azonban a fogzás gyakorlatilag 5 hónapos kortól 12-14 hónapos korig folyamatosan. 1 éves kor után már valóban csak a fogak áttörése körüli időszak (néhány nap) szokott problémát okozni, addig azonban a baba gyakorlatilag folyamatosan fogzik. Ha megfigyeled, már 3-4-5 hónaposan folyamatosan hátul és a szemfogaknál is rágcsál, az ínyének ez a része is meg van duzzadva, pedig a szemfogak és a hátsó fogak csak 18-20 hónaposan bújnak ki. Ez azért van, mert a fogzás folyamata nem úgy történik, hogy azon a helyen duzzad meg a kicsi ínye, ahol a következő fogacska ki fog jönni, hanem nagyjából 5 hónapos kortól folyamatosan meg van duzzadva az íny, hol egyik hol másik helyen. Általában amikor az egyik helyen jön a fogacska, más helyen is érzékennyé válik az íny, mert azon a részen is készülődik a fog. Ez teszi lehetővé, hogy az őrlőfogak, amiknek méretük folytán sok idő kell az áttöréshez, 1 éves kor után gyorsabban kibújhassanak. A fogzás maga tehát gyakorlatilag 6-8 hónapon át tart, lehetnek benne rövidebb szünetek 1-1 fog áttörése után, de összességében valóban hetekig tartó nyűgösséget, alvászavart okozhat.

3. tévhit

A fogzás lázat okozhat

A fogzás lázat nem okozhat, hőemelkedést viszont igen. A fogzás alatt viszont a kicsi szervezete kevésbé ellenálló a különféle vírusokkal szemben, így könnyebben lebetegszik. Jó hír azonban, hogy lázas állapotban gyorsabban bújnak ki a fogacskák.

4. tévhit

A fogzás nem befolyásolja az alvást

Aki ilyet mond, annak még nem volt gyereke… A fogacska áttörése meglehetősen kellemetlen, ezért álmából felébresztheti a babát, nehezebb elalvást okozhat. Gondoljunk csak bele: mi sem tudunk elaludni, ha fáj a fogunk…

5. tévhit

“Adtam neki fájdalomcsillapítót, de nem hatott, lehet, hogy nem is fogzik?”

A fogzás nemcsak fájdalommal jár, hanem általános nyűgösséget is okoz, így elképzelhető, hogy önmagában a fájdalomcsillapító nem hat, a fájdalom ugyan egy időre elmúlik, de a rossz közérzet megmarad.

6. tévhit

“Nincs megduzzadva az ínye, biztosan nem fogzik”

Az első metszőfogak áttörésénél nem szokott annyira megduzzadni az íny, gyakran csak kifehéredik, majd az áttörés előtt néhány nappal megjelenik a jellegzetes kis fehér csík az íny tetején. A kisőrlőknél és nagyőrlőknél, valamint a szemfogak áttörésekor valóban megduzzad az íny, a teteje véres is lehet, ezt azonban nehezebb észrevenni, mert nehéz odaáig belátni a kicsi szájába.

 7. tévhit

Ha folyamatosan adom neki a fájdalomcsillapítót, biztosan jobban fog majd aludni

Fájdalomcsillapítót nem szabad folyamatosan adni a babának! A paracetamol és ibuprofen tartalmú készítményeket (Nurofen, babyPanadol) maximum 4 napig szabad egyfolytában adni és akkor is csak napi 4 alkalommal, mert kikészíti a kicsi gyomrát! Megelőzésként soha ne adjunk gyógyszert, tehát ne azért kapjon a baba fájdalomcsillapítót, vagy homeopátiás szert, hogy éjszaka ne ébredjen fel, hanem csak akkor adjuk neki, ha volt annak előjele a nap folyamán, hogy a kicsi fogzik (nyálzás, nyűgösség, állandó rágcsálás, étvágytalanság, kifehéredett íny). Ebben az esetben azonban napközben is adjunk neki gyógyszert. A fájdalomcsillapítók helyett én a homeopátiás szereket javaslom. A legteljeskörűbb szer a Viburcol kúp, ami fájdalom- és lázcsillapító is egyben, de lehet alkati szereket is használni.

Forrás: fogzas.hu

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése