2013. november 8., péntek

Baba szerda - A Csarkovszkij módszer

Csarkovszkij az egykori Szovjetunió területén tanulmányozta a csecsemők vízi viselkedését. Módszereit sokan drasztikusnak tartják, de munkássága sokakat ámulatba ejtett. 

 Az orosz "csodadoktor"


Fiatalon öngyilkossági kísérletet hajtott végre, belevetette magát a Fekete-tenger habjaiba. Életét két delfin mentette meg, akik kivitték, majd letették őt a tengerpartra. Ez az esemény "életre szóló élmény" volt számára.
Ezután néhány év alatt különféle diplomákat szerzett testnevelési, biológiai, emberélettani ismertekről, majd szülésznek képezte át magát. Sokat foglalkozott az erőszakmentes szülés témakörével, rengeteg szülést vezetett le a Fekete-tenger öbleiben.
Az igazi áttörést kislánya születése hozta el számára. Veta a hetedik hónapra született meg, alig nyomott többet egy kilónál. Nem sok reményt
fűztek a megmaradásához. Csarkovszkijnak megengedték az orvosok, hogy saját maga kezelje kislányát. Habozás nélkül egy meleg vízzel teli fateknőbe süllyesztette a pici babát. Fejtámaszt
barkácsolt neki, ami a víz fölött tartotta az orrát és a száját, nehogy megfulladjon. A gyermeket szinte állandóan meleg vízben tartotta, aki lassacskán elkezdett szopni. Anyja ezt a tevékenységet is a vízben folytatta a picivel, és megdöbbenve vette észre, hogy kislánya a víz alatt is folytatja a szopást, légzési zavarok nélkül. Ez úgy sikerülhetett neki, hogy gégéje automatikusan elzárta az utat a víz elől a tüdőbe. Vetából egy egészséges vízbarát kisbaba lett. Hat hónapos korában már nyugodtan üldögélt a víz alatt kis medencéje fenekén az orvosok nem kis ámulatára.
Ez volt tehát ama nagy fölfedezés, ami igen fontos szerepet játszott Csarkovszkij későbbi módszereinek kifejlesztésében.
A fiatal "csodadoktor" egymás után ért el szembetűnő eredményeket a koraszülöttekkel olyannyira, hogy híre Moszkván túlra is elért. Sereglettek hozzá az emberek. Nem csupán a reményvesztettek, hanem az újat kutatók, művészek, sportolók is.





Forrás:  http://babausztatas.blog.hu

Egyiptom, a vízben szülés Mekkája






Ha meglepő ha nem, ez a módszer manapság is fellelhető, főleg Egyiptomban. Itt a párok olyan közösség tagjai, akik a hosszú ideig tartó szoptatást, és az otthon szülést pártolják. A világ minden tájáról utaznak Dahabba, hogy ott szüljék meg a gyermeküket. Elsőbbséget élveznek az oroszok, akik a hazájukban lévő érzéketlen egészségügytől, és nem megfelelő ellátás miatt választják az utazást. Érdekes, mert a világon Oroszország volt az első olyan ország, ahol a nők kórházban szülhettek - a szovjet elrendelésnek köszönhetően.









A víz, mint fájdalomcsillapító


Egy 2007 -es brit kutatás szerint csak az EDA a leghatásosabb fájdalomcsillapító a vízben szülésnél. Ez a módszer noha egyre jobban elterjedt, figyelembe kell venni, hogy vannak kockázatai  is ennek a szülésformának - ezért kötelező szakembert fogadni.

Orosz tradíciók


A módszer követői  a szülés után nem vágják el a köldökzsinórt és a méhlepényt sem választják le az újszülöttről. Mások fellógatják és kiszárítják, majd otthon, Oroszországban egy fa alá ültetik: kisfiúnál tölgyfa alá, kislány esetében pedig egy nyírfa alá. Az orosz tradíció szerint a gyerekek mindig visszatérhetnek a "fájukhoz", energiát nyerni.
A következő szokás az, hogy a szülés másnapján, amikor feljön a nap, kimennek a tengerpartra és ott vágják el a köldökzsinórt. 

Szemináriumok


Egyiptomban már szemináriumokon is lehet részt venni, ahol ezt a módszert tanítják, illetve tanácsokkal látják el a módszer követőit. A lényeg, hogy a babát minél hamarabb meg kell ismertetni a vízzel. Egy éves korára tökéletesen tudni fog úszni, ha már születése után kapcsolatban lesz a vízzel. 
A babajógát vagy ahogy a szülők mondják, - babagimnasztikát - nem csak a vízben lehet végezni. Hogyan működik a dolog? A szülő kezébe eszi a gyermeket, és dobálni kezdi. Egyik kezéből a másikba, megfogja az egyik karját a babának és megforgatja a levegőben. E módszer elég ijesztőnek tűnik, ami a  baba számára sem szórakoztató - a szülők szerint a gyermek így fog felvérteződni az oroszországi nehéz élet ellen. Másik szerint így lesznek nyitottak és bátrabbak. 

Ők lesznek a jövő elitjei?





Jekatyerina Beloruszova antropológus szerint ezen közösségek tagjai abban reménykednek, hogy a gyermekükből a későbbiekben rendkívüli képességekkel rendelkező felnőttek lesznek. Ők lesznek majd az "elit", akik mindig a maximumot nyújtják mindenben.








Megdöbbentő látvány és szkepticizmus


Azok a szülők, akiktől joggal kérdezik, hogy miért vállalnak ekkora veszélyt, ezt válaszolják: Ha az ember felelősségteljes, megtanulja, hogy kell megfelelően csinálni. A módszer leghíresebb "tanára" Lena Fokina. Sokan megkérőjelezik  munkáját, ami nem is csoda, hiszen az alábbi videót látva, a legtöbb anyának összeszorul a szíve. Vigyázat! Gyengébb idegzetűek ne nézzék meg, azt ajánlom. 




Kockázatok és előnyök


Sok gyerekgyógyász egyetért azzal, hogy a gyerekek nem olyan törékenyek, mint ahogy azt gondoljuk. Szükségük van az átmozgatásra. Ugyanakkor az erőteljes tornáztatás károsan hathat a csont és ízületi fejlődésükre. Bizonyos esetekben "megrázottcsecsemő" szindóma is előfordulhat, aminek hosszú távon agykárosodás is lehet a vége.

Mit szólnak ehhez az egyiptomiak?

 



A legtöbb egyiptomi nem valami toleráns e módszerrel kapcsolatban. Inkább a háttérből húzódva nézik végig a babák dobálását a vízben,  de vannak akik fenyegetően szólnak a módszer követőihez. Ennek az lett a következménye, hogy a babajógások immár egy elszigeteltebb helyen végzik a foglalkozásokat.





Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése